UEFA Women's Champions League Final 2018

2018/19 UEFA Women’s Champions League qualifying round fixtures.

Fixtures confirmed for the UEFA Women’s Champions League qualifying round 2018/19.

The 40 teams are split into 10 groups with matches played as one-venue mini-tournaments. The winner of each group as well as the two runners-up with the best record against the clubs first and third in their group will advance to the Round of 32 where they will be joined by the 20 teams who were given byes. Keep up to date of where you can watch these matches live on our live Match Broadcast Information for the 2018/19 UEFA Women’s Champions League qualifying round page.

Match Schedule for the UEFA Women’s Champions League qualifying round 2018/19

GROUP TIME (BST) MATCH VENUE
Tuesday 7th August 2018
Group 6 09:00 Olimpia Cluj 3 – 2 Cardiff Met

Goals: Naomi Clipston 24′, Mara Bâtea 62′, Cristina Carp 72′, Aimee Phillips 73′, Phoenetia Maiya Lureen Browne 74′

FC Metalist Training Ground n.2 – Vysokiy
Group 7 10:00 BIIK-Kazygurt 2 – 1 Akadimia Elpides Karditsas

Goals: Tatiana Ariza 7′, Ggulnara Gabelia 18′, Fazila Ikwaput 69′

Sport centre Arkadija stadium – Riga
Group 8 10:00 Pärnu 2 – 0 SS Anenii Noi

Goals: Kristina Bannikova 49′, Ketlin Saar 66′

Asim Ferhatović Hase Stadion – Sarajevo
Group 9 11:00 NSA Sofia 3 – 0 EBS/Skála

Goals: Silviya Radoyska 18′, Valentina Gospodinova 37′, Leonora Zheleva 68′

SRC Alytus – Alytus
Group 3 12:30 Glasgow City 1 – 2 Anderlecht

Goals: Ella Van Kerkhoven 24′, Elke Van Gorp 82′, Lara Ivanusa 90+1′

Scotland’s Sports Performance Centre – Edinburgh
Group 2 13:00 FC Minsk 6 – 0 Olimpija Ljubljana

Goals: Hanna Pilipenka 40′ 45+2′, Emuidzhi Oghiabekhva 44′ 77′, Lyubov Shmatko 58′, Binta Diakite 83′

ŽŠD – Ljubljana
Group 1 14:00 Ajax 4 – 1 Wexford Youths

Goals: Rianna Jarrett 46′, Kay-Lee de Sanders 48′, Ellen Jansen 52′, Lois Oudemast 67′, liza van der Most 73′

Seaview – Belfast
Group 10 15:00 Avaldsnes 3 – 2 Sporting CP

Goals: Gaelle Enganamouit 3′, Ana Borges 38′, Sharon Wojcik 48′, Maruschka Waldus 61′, Cecilie Pedersen 89′

Gradski vrt – Osijek
Group 6 15:00 WFC Khakhiv 8 – 0 Birkirkara

Goals: Yuliia Shevchuk 6′, Daria Apanashchenko 9′, Nadina Kunina 26′, 62′, Ganna Voronina 36′, 43′, Ganna Mozolska 78′, Anna Petryk 85′

FC Metalist Training Ground – Vysokiy
Group 3 16:00 Górnik Łęczna 12 – 0 Martve

Goals: Grzywinska 4′ , 6′, Ewelina Kamczyk 11′ , 47′ , 53′ , 83′, Emilia Zdunek 44′, 49′,  57′, Zawistowska 68′, Agnieszka Jedrzejewicz 69′, Krystyna Sikora 77′

Ainslie Park Stadium – Edinburgh
Group 5 16:00 Basel 4 – 0 Breznica Pljevlja

Goals:  Kristina Sundov 22′, Nicole Banecki 59′, Tyara Buser 65′ 68′

Gradski Stadion Podgorica – Podgorica
Group 5 16:00 ŽFK Spartak 1 – 0 Pandor Qiryat Gat

Goal: Clare Pleuler 36′

Gradski – Niksic
Group 7 16:00 USC Landhaus/Austria Wien 2 – 1 Rigas Futbola skola

Goals: Melanie Brunnthaler 18′, Katharina Aufhauser 46′, Olga Ševcova 72′

Sport centre Arkadija stadium – Riga
Group 8 16:00 SFK 2000 Sarajevo 5 – 0 Vllaznia

Goals: Tamara Bojat 27′, Alisa Spahić 45+1′, Alma Kamerić 56′, Aida Hadžić 80′, Jasna Djoković 90+2′

FF BH Football Training Centre – Zenica
Group 9 16:00 Gintra Universitetas 1 – 1 Honka

Goals: Sini Vehvilainen 31′, Anastasia Filenko 90+1′

SRC Alytus – Alytus
Group 4 17:00 MTK Hungária 6 – 1 Mitrovica

Goals:  Lilla Nagy 7′, Reka Demeter 44′, Adrienn Olah 48′, Diana Csanyi 51′, Anita Pinczi 76′, Nicole Molen 79′, Ambra Gjegji 82′

Hidegkúti Nándor – Budapest
Group 4 17:00 Slavia Praha 7 – 2 Ataşehir Belediyespor

Goals: Michela Dudvova 16′, K Svitkova 17′, Yagmur Uraz 23′, Divisova 37′ 74′, T Kozarova 42′ 59′, Henriette Akaba 56′, A Jarchovska 72′

III. Kerületi TVE – Budapest
Group 2 17:15 Somatio Barcelona FA 2 – 0 Slovan Bratislava

Goals: Krystyna Freda 7′, 37′

ŽŠD – Ljubljana
Group 10 19:15 Osijek 13 – 0 ŽFK Dragon 2014

Goals: M Andrlic 8′ 45+12′ 58′, Maja Joščak 10′ 45′, Mateja Bulut 45+9′, L Balić 49′ 50′ 56′, I Lojna 55′, Leonarda Balog 68′ 72′, Ivana Maltašić 80′

Gradski vrt – Osijek
Group 1 19:30 Thór/KA 2 – 0 Linfield

Goals: Ariana Calderon 12′, Sandra Mayor 83′

Seaview – Belfast
Friday 10th August 2018
Group 6 09:00 Olimpia Cluj 6 – 1 Birkirkara

Goals: Mara Bâtea 17′, Kimberly Parnis 21′, Phoenetia Browne 45′, Cristina Carp 61′, 90+2′, Mihaela Ciolacu 72′, Andreea Voicu 77′

FC Metalist Training Ground n.2 – Vysokiy
Group 7 10:00 Akadimia Elpides Karditsas 3 –  1 USC Landhaus/Austria Wien

Goals: Gisela Lisbeth Arreta Betancourt 8′, Christina Kollia 23′, Tatiana Ariza 62′, Stefanie Kremener 86′

Sport centre Arkadija stadium – Riga
Group 8 10:00 Vllaznia 3 – 1 Pärnu

Goals: Anastasia Shcherbachenia 12′, Ezmiralda Franja 18′, Lucie Gjini 48′, Megi Doci 80′

Asim Ferhatović Hase Stadion – Sarajevo
Group 9 11:00 Honka 5 – 0 NSA Sofia

Goals: Marianna Tolvanen 16′, Jutta Rantala 31′, Henni Malinen 45′, 61′, Anna Auvinen 64′

SRC Alytus – Alytus
Group 3 12:30 Glasgow City 7 – 0 Martve

Goals: Abbi Grant 4′, 23′, Kirsty Howat 48′, 68′, 86′, Joanne Love 52′, Jenna Clark 82′

Scotland’s Sports Performance Centre – Edinburgh
Group 2 13:00 FC Minsk 1 – 0 Slovan Bratislava

Goal: Sandra Pribilová 75′ og

ŽŠD – Ljubljana
Group 1 14:00 Ajax 2 – 0 Linfield

Goals: Iina Salmi 28′, Vanity Lewerissa 48′

Seaview – Belfast
Group 10 15:00 Avaldsnes 3 – 0 ŽFK Dragon 2014

Goals: O’Brien 11′, Luana 21′, Duda 70′

Gradski vrt – Osijek
Group 6 15:00 Cardiff Met 2 – 5 WFC Khakhiv

Goals: Yuliia Shevchuk 5′, Olha Ovdiychuk 10′, Jessica Westhoff 25′, Iryna Kochnyeva 39′, Lucy Finch 59′ og, Erin Murray 76′, Daryna Apanaschenko 87′

FC Metalist Training Ground – Vysokiy
Group 3 16:00 Anderlecht 0 – 1 Górnik Łęczna

Goal: Sylwia Matysik 39′

Ainslie Park Stadium – Edinburgh
Group 5 16:00 Pandor Qiryat Gat 0 – 3 Basel

Goals: Lara Jenzer 12′, Tyara Buser 40′, Yasmine Bunter 54′

Gradski – Niksic
Group 5 16:00 ŽFK Spartak 4 – 0 Breznica Pljevlja

Goals: Priscilla Okyere 13′, 58′, Aline Rosa 40′, Angelina Hix 84′

Gradski Stadion Podgorica – Podgorica
Group 7 16:00 BIIK-Kazygurt 5 – 0 Rigas Futbola skola

Goals: Darya Kravets 4′, Chinwendu Ihezuo 7′, Fazila Ikwaput 45+1′, 59′, Yekaterina Babshuk 83′

Sport centre Arkadija stadium – Riga
Group 8 16:00 SFK 2000 Sarajevo 5 – 0 SS Anenii Noi

Goals: Merjema Medić 3′, 31′, Jasna Djoković 23′, 45+3′ (P), Tamara Bojat 47′

FF BH Football Training Centre – Zenica
Group 9 16:00 Gintra Universitetas 7 – 0 EBS/Skála

Goals: Leandra Smeda 5′, Ana Alekperova 22′, Isadora Freitas 55′, 65′, 73′, Carolina Țabur 59′, Noel Baham 82′

SRC Alytus – Alytus
Group 4 17:00 Ataşehir Belediyespor 2 – 2 MTK Hungária

Goals: Yağmur Uraz 31′ (P), Lilla Nagy 33′, Nicole Molen 37′, Henriette Akaba 43′

Hidegkúti Nándor – Budapest
Group 4 17:00 Slavia Praha 4 – 0 Mitrovica

Goals: Petra Divišová 51′, 57′, Kamila Dubcová 66′, Tereza Szewieczková 89′

III. Kerületi TVE – Budapest
Group 2 17:15 Olimpija Ljubljana 0 – 6 Somatio Barcelona FA

Goals: Caitlin Mary Hayes 48′, 67′, Krystyna Freda 50′, 88′, Rita Akaffou 51′, Marilena Georgiou 74′

ŽŠD – Ljubljana
Group 10 19:15 Sporting CP 3 – 0 Osijek

Goals: Sharon Wojcik 17′, Diana Silva 38′, 75′

Gradski vrt – Osijek
Group 1 19:30 Wexford Youths 0 – 3 Thór/KA

Goals: Sandra Jessen 5′, Hulda Björg Hannesdóttir 10′, Hulda Osk Jonsdóttir 18′

Seaview – Belfast
Monday 13th August 2018
Group 7 16:00 Rigas Futbola skola 1 – 2 Akadimia Elpides Karditsas

Goals: Olga Ševcova 59′, Maria Xanthi 78′, Hanna Spets 81′

Daugava – Riga
Group 7 16:00 USC Landhaus/Austria Wien 0 – 2 BIIK-Kazygurt

Goals: Gulnara Gabelia 35′, Charity Adule 39′

Sport centre Arkadija stadium – Riga
Group 1 16:00 Linfield 2 – 3 Wexford Youths

Goals: Lauren Perry 11′ og, Rianna Jarrett 19′, Megan Bell 43′, Clare Timoney 90+3′, Kylie Murphy 90+5′

Seaview – Belfast
Group 1 16:00 Thór/KA 0 – 0 Ajax Solitude – Belfast
Group 10 16:00 ŽFK Dragon 2014 0 – 4 Sporting CP

Goals: Diana Silva 11′, Rita Fontemanha 27′, Ana Capeta 81′, Ana Borges 90+3′

Cibalia Vinkovci – Vinkovci
Group 10 16:00 Osijek 2 – 2 Avaldsnes

Goals: Meryll Abrahamsen 18′, Maja Joščak 39′, Martina Šalek 60′, Luana 82′

Gradski vrt – Osijek
Group 2 16:00 Slovan Bratislava 1 – 0 Olimpija Ljubljana

Goal: Alexandra Hollá 74′

Stadion Stožice – Ljubljana
Group 2 16:00 Somatio Barcelona FA 2 – 0 FC Minsk

Goals: Krystyna Freda 30′, 83′

ŽŠD – Ljubljana
Group 3 16:00 Martve 0 – 10 Anderlecht

Goals: Tine De Caigny 17′, 17′, 35′, 73′, 85′, Ella Van Kerkhoven 26′, 67′, Ştefania Vătafu 78′, Sheryl Merchiers 82′, Ulrike De Frère 82′

Ainslie Park Stadium – Edinburgh
Group 3 16:00 Górnik Łęczna 0 – 2 Glasgow City

Goals: Joanne Love 33′, Samantha Kerr 85′

Scotland’s Sports Performance Centre – Edinburgh
Group 4 16:00 Mitrovica 1 – 6 Ataşehir Belediyespor

Goals: Esther Sunday 2′, Mariem Houij 22′, 63′, Sevgi Çınar 38′, Yağmur Uraz 41′, Henriette Akaba 50′, Suada Jashari 66′

III. Kerületi TVE – Budapest
Group 4 16:00 MTK Hungária 1 – 4 Slavia Praha

Goals: Tereza Szewieczková 18′, Kayla Elizabeth Cappuzzo 39′, Kamila Dubcová 63′, Petra Divišová 72′, Kateřina Svitková 88′

Hidegkúti Nándor – Budapest
Group 5 16:00 Breznica Pljevlja 4 – 4 Pandor Qiryat Gat

Goals: Andreea Laiu 8′, Eli Jakovska 11′, Jelena Vujadinović 17′, Eden Avital 36′, Danielle Schulmann 38′, Maja Šaranović 40′ og, Marijana Jankov 53′, 57′

Gradski Stadion Podgorica – Podgorica
Group 5 16:00 Basel 0 – 5 ŽFK Spartak

Goals: Angelina Hix 36′, Violeta Slović 45+2′ (P), Sara Pavlović 75′, Tijana Matić 87′, Alina Baka 90′

Gradski – Niksic
Group 6 16:00 Birkirkara 2 – 2 Cardiff Met

Goals: Erin Murray 11′, Raina Giusti 27′, Stephanie Turner 35′, Ylenia Carabott 44′

FC Metalist Training Ground – Vysokiy
Group 6 16:00 WFC Khakhiv 3 – 1 Olimpia Cluj

Goals: Nadiia Kunina 36′, Daryna Apanaschenko 50′, 71′, Cristina Carp 72′

OSK Metalist Stadion – Kharkiv
Group 8 16:00 SS Anenii Noi 1 – 4 Vllaznia

Goals: Wendi Muja 38′, 54′, Megi Doci 41′, Lucie Gjini 46′, Nadejda Colesnicenco 89′

Asim Ferhatović Hase Stadion – Sarajevo
Group 8 16:00 Pärnu 1 – 2 SFK 2000 Sarajevo

Goals: Anastasia Shcherbachenia 9′, Jasna Djoković 26′, Aida Hadžić 30′

FF BH Football Training Centre – Zenica
Group 9 16:00 EBS/Skála 0 – 7 Honka

Goals: Ella-Rosa Huusko 44′, Marianna Tolvanen 57′, Saara Lappalainen 64′, Sini Vehvilainen 69′, 90+3′ (P), Milla Punsar 73′, Anna Vlasoff 84′

Stadium of Marijampole fc – Marijampole
Group 9 16:00 NSA Sofia 0 – 9 Gintra Universitetas

Goals: Simona Veličkaitė 13′, Ivana Naydenova 14′ og, Jelena Čubrilo 22′, 68′, Isadora Freitas 39′, 73′, Dovilė Gailevičiūtė 55′, Carolina Țabur 80′, Lyubov Gudchenko 87′

SRC Alytus – Alytus

The road to Budapest:

Round of 32 draw: 17 August
Round of 32: 12/13 & 26/27 September
Round of 16 draw: 1 October
Round of 16: 16/17 October & 31 October/1 November
Quarter-final & semi-final draw: 9 November
Quarter-finals: 20/21 & 27/28 March
Semi-finals: 20/21 & 27/28 April
Final: 18 May 2019, Ferencváros Stadium, Budapest

 

0 Comments

Leave a reply

©2018 WOMEN'S SOCCER UNITED. All rights reserved. | Powered by UnitedHosting, dependable, cost-effective hosting.

Log in with your credentials

Forgot your details?