Official squad lists for all FIFA Under-17 Women's World Cup 2018 competing teams

Official squad lists for all FIFA Under-17 Women’s World Cup 2018 competing teams.

The FIFA Under-17 Women’s World Cup 2018 starts on 13 November with sixteen nations competing for the prestigious title.

336 players, 21 players per squad, (all listed below) will attend Uruguay 2018 to battle it out for the Under-17 Women’s World Cup trophy. The tournament will run from 13 November to 1 December.

Korea DPR are the defending champions having defeated Japan on penalties in the Jordan 2016 Final. They will begin their title defence against USA, Cameroon and Germany in Group C. Here are all the FIFA U17 Women’s World Cup 2018 match fixtures.

2018 FIFA U-17 Women’s World Cup squad lists:

QUICK LINKS: BRAZIL | CAMEROON | CANADA | COLOMBIA | FINLAND | GERMANY | GHANA | JAPAN | KOREA DPR; | KOREA REPUBLIC | NEW ZEALAND | SOUTH AFRICA | SPAIN | URUGUAY | USA

BRAZIL:

1 GK MAYARA – (Imperial Futebol Clube, BRA)
2 DF BRUNA – (Associação Chapecoense de Fute, BRA)
3 DF ISADORA – (Internacional, BRA)
4 DF VITORIA BRUNA – (Esporte Clube São José, BRA)
5 MF MARIA EDUARDA – (Esporte Clube São José, BRA)
6 DF GISSELI – (Associação Chapecoense de Fute, BRA)
7 DF ISABELA – (Associação Chapecoense de Fute, BRA)
8 MF VITORIA – (Associação Desportiva Centro O, BRA)
9 FW JHENIFFER – (Grêmio Osasco Audax Esporte Cl, BRA)
10 FW AMANDA – (Santos, BRA)
11 FW EMILY – (Associação Chapecoense de Fute, BRA)
12 GK MARCELLE – (Associação Desportiva Centro O, BRA)
13 DF YASMIN – (Associação Chapecoense de Fute, BRA)
14 DF LAUREN – (Associação Desportiva Centro O, BRA)
15 MF MIRIAM CRISTINA – (Associação Desportiva Centro O, BRA)
16 FW THAICYANE – (Ferroviaria, BRA)
17 FW JULIA BEATRIZ – (Associação Esportiva Tiradente, BRA)
18 MF JULIA – (Internacional, BRA)
19 MF MARIA LUIZA – (Santos, BRA)
20 MF HELENA – (IMG Soccer Academy, USA)
21 GK LUCILENE – (Grêmio Osasco Audax Esporte Cl, BRA)

 

CAMEROON

1 GK Olga NGO ESSE – (Louves Minproff de Yaounde, CMR)
2 MF Florence FANTA – (ASFF du Diamaré de Maroua, CMR)
3 DF Diane SINDJIE – (Amazone Fap de Yaounde, CMR)
4 FW Claudia VOULANIA – (ASFF du Diamaré de Maroua, CMR)
5 FW Natacha ELAM – (Eclair FC de Saa, CMR)
6 FW Viviane MEFIRE – (Canon de Yaoundé, CMR)
7 DF Alice KAMENI – (AS Green City Filles de Yaound, CMR)
8 DF Brenda TABE – (Lekie Football Filles, CMR)
9 DF Elise NDOME – (Caiman de Douala, CMR)
10 MF Fadimatou ARETOUYAP – (Oumi Filles de Koutaba, CMR)
11 FW Marie NGAH – (Amazone Fap de Yaounde, CMR)
12 DF Julie NKE – (Amazone Fap de Yaounde, CMR)
13 DF Jennifer ABOUDI – (Eclair FC de Saa, CMR)
14 MF Henriette MONKAM – (Amazone Fap de Yaounde, CMR)
15 MF Armelle MAFFO – (Eclair FC de Saa, CMR)
16 GK Christemilie ONOMO – (AS Patriotes Filles de Yaounde, CMR)
17 FW Moussa ZOUWAIRATOU – (Vent du Nord de Garoua, CMR)
18 DF Vanessa KALIEU – (African Women’s Association Ya, CMR)
19 FW Thienny NKOUMOU – (Amazone Fap de Yaounde, CMR)
20 FW Michele MOUMAZIM – (Panthère Security Filles de Ga, CMR)
21 GK Pharelle KARIS – (Eclair FC de Saa, CMR)

 

CANADA

1 GK Anna KARPENKO – (Ontario REX, CAN)
2 FW Jayde RIVIERE – (Vancouver Whitecaps FC Girls E, CAN)
3 DF Julianne VALLERAND – (Quebec National Training Centr, CAN)
4 DF Sonia WALK – (Ontario REX, CAN)
5 DF Maya ANTOINE – (Ontario REX, CAN)
6 DF Ariel YOUNG – (Vancouver Whitecaps FC Girls E, CAN)
7 FW Serita THURTON – (Ontario REX, CAN)
8 MF Caitlin SHAW – (Vancouver Whitecaps FC Girls E, CAN)
9 FW Jordyn HUITEMA – (Vancouver Whitecaps FC Girls E, CAN)
10 FW Teni AKINDOJU – (Vancouver Whitecaps FC Girls E, CAN)
11 FW Kaila NOVAK – (Ontario REX, CAN)
12 MF Lara KAZANDJIAN – (Quebec REX, CAN)
13 FW Leonie PORTELANCE – (Quebec REX, CAN)
14 MF Wayny BALATA – (Quebec REX, CAN)
15 FW Jazmine WILKINSON – (Vancouver Whitecaps FC Girls E, CAN)
16 DF Jade ROSE – (Ontario REX, CAN)
17 FW Andersen WILLIAMS – (Vancouver Whitecaps FC Girls E, CAN)
18 GK Sophie GUILMETTE – (Quebec REX, CAN)
19 DF Bella HANISCH – (Ontario REX, CAN)
20 FW Jessica DE FILIPPO – (Quebec REX, CAN)
21 GK Kayza MASSEY – (Ontario REX, CAN)

 

COLOMBIA

1 GK Michell LUGO – (La Equidad, COL)
2 MF Laura OROZCO – (Llaneras FC, COL)
3 DF Sharon RAMIREZ – (Club Deportivo Gol Star, COL)
4 DF Paula GOMEZ – (Club Deportivo Bacata D.C., COL)
5 MF Andrea PEREZ – (Union Magdalena, COL)
6 MF Kelly CAICEDO – (América, COL)
7 FW Gisela ROBLEDO – (Club Deportivo Atlas CP, COL)
8 MF Sara MARTINEZ – (Club Deportivo Formas Íntimas , COL)
9 MF Wendy BONILLA – (Club Deportivo Generaciones Pa, COL)
10 FW Maireth PEREZ – (Club Deportivo Formas Íntimas , COL)
11 FW Natalia RAMIREZ – (Players Development Academy, USA)
12 GK Laura GALINDO – (Club Deportivo Gol Star, COL)
13 MF Elizabeth CARABALI – (Club Deportivo Atlas CP, COL)
14 DF Laura MARCELO – (Club Deportivo Formas Íntimas , COL)
15 DF Ana BOHORQUEZ – (Club Independiente Santa Fe S., COL)
16 MF Ilana IZQUIERDO – (Club Deportivo Atlas CP, COL)
17 MF Valentina JARAMILLO – (Llaneras FC, COL)
18 MF Maria REYES – (Kapital Soccer FC, COL)
19 MF Lina JAIME – (Club Deportivo Gol Star, COL)
20 FW Luisa VERTEL – (Club Deportivo Tiburones Blanc, COL)
21 GK Valentina GONZALEZ – (Kapital Soccer FC, COL)

 

FINLAND

1 GK Emma IMMONEN – (Pallokerho-35 Vantaa, FIN)
2 DF Joanna TYNNILA – (TiPS, FIN)
3 FW Jenna TOPRA – (TiPS, FIN)
4 DF Kaisa JUVONEN – (Ilves Tampere, FIN)
5 DF Ella PESONEN – (HJK, FIN)
6 DF Nana YANG – (FC Honka, FIN)
7 DF Nea SILVOLA – (HJK, FIN)
8 MF Oona SIREN – (TiPS, FIN)
9 DF Alisa HOKKANEN – (Pallokerho-35 Vantaa, FIN)
10 MF Tuuli ENKKILA – (Ilves Tampere, FIN)
11 FW Jenni KANTANEN – (Ilves Tampere, FIN)
12 GK Anna KOIVUNEN – (TPS, FIN)
13 DF Emmi SIREN – (TiPS, FIN)
14 FW Aino VUORINEN – (FC Honka, FIN)
15 MF Annika HUHTA – (HJK, FIN)
16 MF Julia SAINIO – (TPS, FIN)
17 MF Vilma KOIVISTO – (Piteå IF, SWE)
18 MF Katariina KOSOLA – (HJS Hameenlinna, FIN)
19 MF Heta OLMALA – (ONS Oulu, FIN)
20 FW Dana LESKINEN – (1899 Hoffenheim, GER)
21 GK Fanny SODERSTROM – (Vasa IFK, FIN)

 

GERMANY

1 GK Wiebke WILLEBRANDT – (TuS Lipperode 1919 e.V., GER)
2 DF Laura DONHAUSER – (Bayern München, GER)
3 DF Julia POLLAK – (Bayern München, GER)
4 DF Emilie BERNHARDT – (Bayern München, GER)
5 DF Greta STEGEMANN – (SC Freiburg, GER)
6 DF Anna AEHLING – (FSV Gütersloh 2009, GER)
7 MF Gia CORLEY – (Bayern München, GER)
8 MF Leonie KOESTER – (Bayern München, GER)
9 FW Shekiera MARTINEZ – (FFC Frankfurt, GER)
10 FW Ivana FUSO – (SC Freiburg, GER)
11 MF Vanessa FUDALLA – (Bayern München, GER)
12 GK Maria Luisa GROHS – (1.FC Gievenbeck 1949 e.V., GER)
13 MF Aliya DIAGNE – (SV Germania 1913 Göttelborn e., GER)
14 DF Madeleine STECK – (FFC Frankfurt, GER)
15 DF Lina JUBEL – (VfL Wolfsburg, GER)
16 FW Gentiana FETAJ – (FSV Gütersloh 2009, GER)
17 MF Leonie WEBER – (Bayern München, GER)
18 DF Charlotte BLUEMEL – (FSV Gütersloh 2009, GER)
19 MF Pauline BERNING – (FSV Gütersloh 2009, GER)
20 FW Sophie WEIDAUER – (FFC Turbine Potsdam, GER)
21 GK Pauline NELLES – (1. FC Köln, GER)

 

GHANA

1 GK Grace BUOADU – (Halifax Ladies FC, GHA)
2 FW Alice SARPONG – (Sea Lions Ladies Club F.C., GHA)
3 FW Millot POKUAA – (Faith Ladies, GHA)
4 MF Justice TWENEBOAA – (Ampem Darko Ladies, GHA)
5 DF Elizabeth OPPONG – (Samaria Ladies, GHA)
6 MF Jacqueline OWUSU – (Dreamz Ladies FC, GHA)
7 FW Suzzy TEYE – (Lady Strikers, GHA)
8 FW Mukarama ABDULAI – (Northern Ladies FC, GHA)
9 MF Eishaddai ACHEAMPONG – (Kumasi Sports Academy Ladies, GHA)
10 MF Fuseina MUMUNI – (Lepo Stars Ladies Football Clu, GHA)
11 FW Abigail TUTUWAA – (Prison Ladies, GHA)
12 DF Nina NORSHIE – (Valued Girls FC, GHA)
13 MF Azumah BUGRE – (Police Ladies, GHA)
14 FW Mavis OWUSU – (Ampem Darko Ladies, GHA)
15 DF Selina KURUG – (Prison Ladies, GHA)
16 GK Cynthia KONLAN – (Lepo Stars Ladies Football Clu, GHA)
17 DF Tedinah SEKYERE – (Dreamz Ladies FC, GHA)
18 DF Faustina AIDOO – (Halifax Ladies FC, GHA)
19 MF Animah GRACE – (Police Ladies, GHA)
20 MF Basira ALHASSAN – (Lepo Stars Ladies Football Clu, GHA)
21 GK Barikisu ISSAHAKU – (Real Upper Ladies, GHA)

 

JAPAN

1 GK Shu OHBA – (Academy Fukushima, JPN)
2 DF Chihiro TOMIOKA – (Academy Fukushima, JPN)
3 DF Ibuki NAGAE – (Fujieda Junshin High School, JPN)
4 DF Wakaba GOTO – (NTV Menina, JPN)
5 DF Tamaki OKUMA – (United Ichihara Ladies, JPN)
6 MF Sara ITO – (NTV Menina, JPN)
7 DF Shino MATSUDA – (NTV Menina, JPN)
8 MF Chise TAKIZAWA – (Jumonji High School, JPN)
9 FW Chiina KAMIYA – (Sei KAPITANIO HS, JPN)
10 MF Momo NAKAO – (United Ichihara Ladies, JPN)
11 FW Tomoko TANAKA – (Cerezo Osaka Sakai Ladies, JPN)
12 FW Haruka OSAWA – (United Ichihara Ladies, JPN)
13 FW Yuzuki YAMAMOTO – (NTV Menina, JPN)
14 DF Warai YOSHIZUMI – (Cerezo Osaka Sakai Ladies, JPN)
15 MF Akane NISHINO – (Tokiwagi Gakuen HS, JPN)
16 MF Momoka KINOSHITA – (NTV Menina, JPN)
17 MF Ran IWAI – (Academy Fukushima, JPN)
18 GK Shiori FUKUDA – (Urawa Reds Ladies, JPN)
19 MF Misaki MORITA – (Okamyama Sakuyo HS, JPN)
20 MF Chihiro ISHIDA – (Academy Fukushima, JPN)
21 GK Yuria ITO – (Maebashi Ikuei Highschool, JPN)

Continue reading and support the upkeep of the WSU website.

Get Access All Areas now (just £14.99 per year – £1.25 per month)

Already a Access All Areas member?     Log In

New to the site, or need to upgrade?     Subscribe

0 Comments

Leave a reply

©2019 WOMEN'S SOCCER UNITED. All rights reserved.

Log in with your credentials

Forgot your details?