Rovinj Women’s Cup 2013 will take start on the 7th March and end on the 11th,there are two groups of three national teams in each.

Group A:

Russia

Bosnia and Herzegovina

Slovakia

 

Group B:

Czech Republic

Croatia

Slovenia

 

 

TOURNAMENT SCHEDULE:

7th March

Russia 1 – 0 Bosnia and Herzegovina

Goals From:

Elena Terekhova 14′ (Russia)

 

Czech Republic 1 – 1 Croatia 

8th March

Slovakia 1 – 4 Bosnia and Herzegovina

Slovenia 2 – 0 Croatia

9th March

Russia 1 – 0 Slovakia (15:00)

Czech Republic 5 – 1 Slovenia (15:00)

 

11th March

 

Final:

Russia 0 – 0 Czech Republic

(Russia win 4-2 on penalties)

 

The match for third place.

Bosnia Herzegovina 0 – 0  Slovenia 

(Slovenia win 6 – 5 on penalties)

 

Match for 5th place.

Slovakia 0 – 1  Croatia 

 

The Squads:

 

Croatia:

VRDOLJAK Ivana – ŽNK Split
BAČIĆ Doris – ŽNK Osijek
HORVAT Tena – ŽNK Pregrada
SCURICH Allison – SC Sand
NEVRKLA Kristina – ŽNK Osijek
LANDEKA Iva RTP – FF USV Jena
KALAMIZA Ana Marija – ŽNK Osijek
BABAN Violeta – ŽNK Osijek
CEPERNIĆ Dragica – ŽNK Osijek
BULUT Mateja – ŽNK Osijek
MOULTON HERCIGONJA Helenna – ŽNK Dinamo Maksimir
JOŠČAK Maja – ŽNK Osijek
MANDIR Martina – ŽNK Mladost
KOLAR Katarina – Poljska
VALUŠEK Andrea – ŽNK Rijeka Jack Pot
LOJNA Izabela – ŽNK Osijek
ŠUNDOV Kristina – Nizozemska
STIPANČEVIĆ Valentina – ŽNK Rijeka Jack Pot
KLARIĆ Sara – ŽNK Rijeka Jack Pot
GAISER Gabrijela – ŽNK Agram
CONJAR Monika – ŽNK Agram
ŠALEK Martina – ŽNK Osijek
MARTIĆ Andrea – ŽNK Agram Zagreb

 

 

Russia:

Goalkeepers :

Elvira Todua – Russia’s Red Army

Elena Kochneva – Star 2005 Perm

Defenders :

Anastasia Kostyukova – Sharp Krasnogorsk

Helen Bear – Sharp Krasnogorsk

Julia Gordeeva – CSP Izmailovo Moscow

Daria Makarenko – Star 2005 Perm

Xenia Tsybutovich – Ryazan-VDV

Midfielders :

Elena Terekhova – Ryazan-VDV

Savchenkova Valentine – Ryazan-VDV

Olesya machine – Russia’s Red Army

Olga Petrova – Russia’s Red Army

Tatiana Skotnikova – Russia’s Red Army

Anastasia Pozdeeva – Star 2005 Perm

Elena Morozova – Sharp Krasnogorsk

Catherine Stepanenko – CSP Izmailovo Moscow

Forwards :

Catherine Sochneva – Sharp Krasnogorsk

Natalia Shlyapina – Russia’s Red Army

Nelly Korovkin – DSP Izmailovo

Bosnia and Herzegovina:

CRNJAK Svjetlana – ŽNK Mladost Nević Polje

STANIĆ Tatjana – ŽNK Mladost Nević Polje

MEŠANOVIĆ Selma – ŽNK Gradina 

OHRAN Belma – ŽNK SFK 2000 

MITROVIĆ Nataša – ŽFK Banja Luka 

BEKTAŠ Sumeja – ŽNK 

ŠABANOVIĆ Arnela – ŽNK Čelik 

KRŠO Amela – ŽNK SFK 2000 

HADŽIĆ Aida – ŽNK SFK 2000 

SPAHIĆ Alisa – ŽNK SFK 2000 

ISLAMOVIĆ Maksida – ŽNK Gradina 

HODŽIĆ Almina – ŽNK SFK 2000 

HODŽIĆ Alma – ŽNK Gradina 

AŠĆERIĆ Mersiha – ŽNK SFK 2000 

HAMZIĆ Azra – NK SFK 2000 

FETAHOVIĆ Amela – ŽNK SFK 2000

JAŠAREVIĆ Alma – ŽNK SFK 2000 

SPAHIĆ Amira – ŽNK SFK 2000 

MIČIĆ Slađana – ŽFK Banja Luka

DROBIĆ Bojana – ŽFK RadnikBumerang

MANDIR Martina – ŽNK Mladost Nević Polje

DENDA Dragica – ŽFK Leotar-tex 

 

 

Czech Republic:


Přibáňová Lucie
Došková Kateřina
Mouchová Alexandra
Pěničková Blanka
Ščasná Pavlína
Pincová Veronika
Hoferková Veronika
Divišová Petra
Mocová Iva 
Zbořilová Marcela
Chlumecká Gabriela
Martínková Lucie
Heroldová Lucie
Pincová Zuzana
Bertholdová Petra
Kladrubská Lucie
Danielová Martina
Odlasová Ivana

Martínková Irena
Šmeralová Eva

 

 

Slovakia:

 

Goalkeepers :
Mária Korenčiová – SK Slavia Praha
Lucia El Dahaibiová – ŠK Slovan Bratislava

Defenders :
Lenka Mravíková – ŠK Slovan Bratislava
Jana Vojteková – ŠK Slovan Bratislava
Alexandra Hollá – ŠK Slovan Bratislava
Alexandra Bíróová – SV Neulengbach
Lucia Haršányová – SV Neulengbach
Patrícia Fischerová – 1. FC Katowice
Eva Kolenová – SKV Altenmarkt
Monika Matysová – ASV Spratzern

Midfielders :
Veronika Rybárová – ŠK Slovan Bratislava
Dana Fecková – ŠK Slovan Bratislava
Lucia Šušková – ŠK Slovan Bratislava
Dominika Škorvánková – SV Neulengbach
Veronika Klechová – SV Neulengbach
Hana Korytárová – FC Union Nové Zámky
Lucia Ondrušová – Bohemians Praha

Forwards:
Patrícia Marková (ŠK Slovan Bratislava)
Diana Bartovičová (SK Slavia Praha)
Patrícia Hmírová (1. FC Katowice)

 

Subs:
Gabriela Kubíková – FK Slovan Duslo Šaľa
Zuzana Škorvánková – MŠK Slovan Trenčianske Teplice
Veronika Šaraboková – SKV Altenmarkt
Simona Fatulová – ŠK Slovan Bratislava
Dominika Sýkorová – FTP UNia Racibórz

 

 

Slovenia:

ŠPELIČ Ines – ŽNK JEVNICA

ROLA Anisa- ŽNK MARIBOR

BEGIČ Pamela – ŽNK RADOMLJE

IVANUŠA Lara – ŽNK RADOMLJE

KRALJ Barbara – ŽNK RADOMLJE

ČEVNIK Sonja – ŽNK RADOMLJE

ERŽEN Kaja – ŽNK TELEING POMURJE

VRABEL Tanja – ŽNK TELEING POMURJE

BENAK Manja – ŽNK TELEING POMURJE

NIKL Andreja – ŽNK TELEING POMURJE

ZVER Mateja – ŽNK TELEING POMURJE

TIBAUT Tjaša – ŽNK TELEING POMURJE

ŠILJAK Vanja – NK VELESOVO KAMEN JERIČ

GRAD Lucija – FC FELDKIRCHEN (AVT)

JERINA Kaja – FC FELDKIRCHEN (AVT)

GOLOB Natalija – DFC LEOBEN (AVT)

ŽGANEC Urška – CALCIO CHIASIELLIS UDINESE (ITA)

MILENKOVIČ Anja – CALCIO CHIASIELLIS UDINESE (ITA)

MORI Lucija – A.C.F. BRESCIA FEMMINILE (ITA)

SALKUNIČ Fata – ŽFK NAPREDAK (SRB)

0 Comments
  1. gromit 7 years ago

    No surprise in the team, Boulleau and Nécib being slightly injured, France will play in 4-3-3 or 4-2-1-3

Leave a reply

©2020 WOMEN'S SOCCER UNITED. All rights reserved.

Log in with your credentials

Forgot your details?