17

UEFA Women’s U-17 Championship 2018 Lithuania Qualifying Rounds

Qualified Teams So Far:

The Qualifiers:

Group 1: Poland, Switzerland

Group 2: England, Scotland

Group 3: Spain, Iceland, Azerbaijan

Group 4: Republic of Ireland, Bosnia and Herzegovina, Romania

Group 5: France, Denmark

Group 6: Sweden, Russia, Israel

Group 7: Netherlands, Czech Republic, Turkey

Group 8: Hungary, Norway

Group 9: Serbia, Belgium

Group 10: Austria, Portugal

Group 11: Italy, Finland, Slovenia

Fixtures:

Friday 22nd September

Norway 9 – 0 Moldova

Bulgaria 0 – 5 Hungary

Saturday 23rd September

Belgium 3 – 0 FYR Macedonia

Belarus 0 – 2 Serbia

Sunday 25th September

Romania 1 – 0 Greece

Wales 0 – 2 Denmark

Republic of Ireland 1 – 0 Bosnia-Herzegovina

France 12 – 0 Kazakhstan

Monday 25th September

Austria 13 – 0 Georgia

Norway 5 – 0 Bulgaria

Hungary 3 – 0 Moldova

Northern Ireland 1 – 2 Portugal

Tuesday 26th September

Belgium 7 – 0 Belarus

Serbia 9 – 0 FYR Macedonia

Wednesday 27th September

Republic of Ireland 2 – 0 Romania

France 4 – 0 Wales

Greece 0 – 1 Bosnia-Herzegovina

Denmark 6 – 0 Kazakhstan

Thursday 28th September

Austria 9 – 0 Northern Ireland

Hungary 1 – 0 Norway

Moldova 0 – 1 Bulgaria

Portugal 11 – 0 Georgia

Friday 29th September

Serbia 2 – 2 Belgium

FYR Macedonia 1 – 7 Belarus

Saturday 30th September

Denmark 0 – 0 France

Kazakhstan 0 – 8 Wales

Greece 0 – 2 Republic of Ireland

Bosnia-Herzegovina 1 – 0 Romania

Sunday 1st October

Turkey 0 – 3 Netherlands

Czech Republic 8 – 0 Estonia

Portugal 1 – 2 Austria

Georgia 0 – 2 Northern Ireland

Monday 2nd October

Spain 22 – 0 Montenegro

Azerbaijan 0 – 2 Iceland

Wednesday 4th October

Czech Republic 2 – 1 Turkey

Netherlands 9 – 0 Estonia

Thursday 5th October

Iceland 5 – 0 Montenegro

Spain 3 – 0 Azerbaijan

Saturday 7th October

Netherlands 3 – 0 Czech Republic

Estonia 0 – 4 Turkey

Sunday 8th October

Iceland 1 – 2 Spain

Montenegro 1 – 1 Azerbaijan

Tuesday 10th October

Switzerland 4 – 0 Faroe Islands

Ukraine 1 – 3 Poland

Friday 13th October

Switzerland 5 – 0 Ukraine

Poland 5 – 0 Faroe Islands

Saturday 14th October

Slovakia 0 – 1 Scotland

England 10 – 0 Latvia

Sunday 15th October

Poland 2 – 1 Switzerland

Faroe Islands 1 – 6 Ukraine

Monday 16th October

Scotland 4 – 0 Latvia

England 6 – 0 Slovakia

Wednesday 18th October

Sweden 1 – 0 Israel

Croatia 0 – 2 Russia

Thursday 19th October

Scotland 0 – 3 England

Latvia 0 – 5 Slovakia

Saturday 21st October

Sweden 11 – 0 Croatia

Russia 1 – 0 Israel

Sunday 22nd October

Italy 2 – 1 Malta

Slovenia 0 – 0 Finland

Tuesday 24th October

Russia 0 – 7 Sweden

Israel 2 – 1 Croatia

Wednesday 25th October

Italy 1 – 1 Slovenia

Finland 8 – 1 Malta

Saturday 28th October

Finland 1 – 1 Italy

Malta 0 – 2 Slovenia

 

Calendar:

Group stage: 9th, 12th and 15th May 2018
Semi-finals: 18th May 2018
Final & World Cup play-off: 21st May 2018

Qualifying Rounds:
Group 1 (10th to 16th October)
Switzerland, Poland*, Ukraine, Faroe Islands

Group 2 (14th to 20th October)
England, Scotland, Slovakia, Latvia*

Group 3 (2nd to 8th October)
Spain, Iceland, Azerbaijan*, Montenegro

Group 4 (24th to 30th September)
Republic of Ireland, Greece, Romania, Bosnia and Herzegovina*

Group 5 (24th to 30th September)
France, Denmark*, Wales, Kazakhstan

Group 6 (19th to 22nd October)
Sweden*, Russia, Croatia, Israel

Group 7 (1st to 7th October)
Czech Republic, Netherlands, Turkey, Estonia*

Group 8 (22nd to 28th September)
Norway, Hungary*, Bulgaria, Moldova

Group 9 (23rd to 29th September)
Belgium, Serbia*, Belarus, FYR Macedonia

Group 10 (25th September to 1st October)
Austria, Portugal*, Northern Ireland, Georgia

Group 11 (23rd to 29th October)
Italy, Finland, Slovenia*, Malta

*Hosts

Bye to elite round: Germany

Bye to final tournament: Lithuania (hosts)

While Lithuania qualify directly for these finals as hosts, the country with the highest rating on the coefficient ranking list (based on results from 2013/14 to 2015/16) receive a bye to the elite round in spring 2018: Germany.

The top two in each group and the third-placed side with the best record against the leading pair in their section accompany top seeds Germany into the 24-team elite round, draw on 24th November. Seven nations will eventually qualify for the finals to join Lithuania.

 

0 Comments

Leave a reply

©2020 WOMEN'S SOCCER UNITED. All rights reserved.

Log in with your credentials

Forgot your details?