Saturday football 19th May



England Women’s Super League

 

Bristol Academy 3 – 2 Doncaster Belles (18:00)

 

 

Austria – OFB Frauenliga

 

Sudburgenland 1 – 3 Neulengbach (14:00)

LUV Graz 4 – 5 Wacker Innsbruck (15:00)

Ardagger /Neustadtl 0 – 2 Spratzern (15:30)

 

 

Belgium – 1e Nationale

 

(All matches Kick-Off 14:00)

Club Brugge 0 – 3 Zulte-Waregem

Standard Liège 5 – 0 OH Leuven 

White Star Woluwé 2 – 0 Beerschot AD

Eva’s Tienen 3 – 0 Achterbroek

WB Sinaai Girls 1 – 4 Anderlecht

Sint-Truiden 10 – 0 Rassing Harelbeke

Heist 3 – 3 Lierse

 

 

Denmark – Elitedivisionen Championship Play-Offs

 

Brøndby 2 – 1 BSF (12:00)

 

 

 

UEFA – Women’s Euro 2013 Championship

 

Northern Ireland 4 – 1 Bulgaria (15:00)

 

 

Iceland – Úrvalsdeild Women

 

KR 0 – 1 Thór

 

 

Italy – Serie A

 

(All Games 14:00 Kick-Off)

Como 2000 0 – 4Bardolino

Milan 1 – 4 Tavagnacco

Brescia 8 – 0 Lazio

Roma 0 – 0 Riviera di Romagna

Firenze 0 – 4 Torino

Chiasiellis 2 – 2 Venezia

Sassari Torres 2 – 2 Mozzanica (15:00

 

 

Japan’s Nadeshiko League

 

JEF United 3 – 1 Elfen Sayama (05:00)

 

 

Norway – Toppserien

 

Vålerenga 0 – 4 Sandviken (13:00)

Fart fl 0 – 7 Kleep (14:00)

Røa 4 – 2 Amazon Grimstad (14:00)

Trondheims-Ørn 0 – 1 Kolbotn (14:00)

Lillestrøm 2 – 1 Kattem (14:00) 

Arna-Bjørnar 0 – 0Stabæk (16:00)

 

 

Spain – Superliga

 

Athletic Club 4 – 1 Transportes Alcaine (17:00)

Sporting de Huelva 3 – 1 FVPR El Olivo (18:15)

 

 

Sweden – Damallsvenskan

 

Umeå IK 1 – 1 Jitex (17:00)

 

 

Switzerland – Nationalliga A

 

Basel 0 – 2 Staad (15:00)

Zurich 5 – 1 Yverdon (15:00)

Grasshopper 3 – 1 St Gallen (16:00)

Kriens 4 – 0 Young Boys (16:30)

 

 


Sunday football 20th May



England Women’s Super League

 

Chelsea 3 – 1 Everton (14:00)

Lincoln 3 – 3 Arsenal (14:00)

Birmingham City 3 – 1 Liverpool (14:00)

 

 

Scotland – SWPL

 

Kilmarnock V Falkirk (14:00)

Hutchison Vale V Inverness City (14:00)

Glasgow City V Spartans (14:00)

Aberdeen V Hibernian (14:00)

Forfar Farmington V Rangers (14:00)

Hamilton Academical V Celtic (14:15)

 

 

Austria – OFB Frauenliga

 

USC Landhaus 4 – 1 Union Kleinmünchen (14:00)

FC Bergheim 1 – 1 Neu Veit/Glan (14:00)

 

 

Denmark – Elitedivisionen Championship Play-Offs

 

Skovbakken 2 – 1 Fortuna Hjorring (12:00)

 

 

Finland – Naisten Iiiga

 

Aland United 8 – 0 ONS (09:00)

Kokkola F10 3 – 0 llves (14:00)

TPS 1 – 3 Pallokissat (14:00)

PK-35 2 – 0 Nice Futis (15:00)

HJK 1 – 1 Honka (16:30)

 

 

Feminine Division 1

 

Olympique Lyon 3 – 0 PSG (14:00)

 

 

Germany – Frauen Bundesliga

 

Wolfsburg 1 – 0 FFC Frankfurt (13:00)

FCR Duisburg 0 – 2 Turbine Potsdam (13:00)

Lokomotive Leipzig 2 – 2 Bayern München (13:00)

Hamburger SV 0 – 4 Bad Neuenahr (13:00)

Bayer Leverkusen 3 – 2 USV Jena (13:00)

Freiburg 0 – 3 Essen-Schönebeck (13:00)

 

 

Japan’s Nadeshiko League

Albirex Niigata 1 – 3 INAC Leonessa (04:30)

Urawa Reds 5 – 0 Takatsuki (05:00)

Yunogo Belle 0 – 3 NTV Beleza (05:00)

Iga Kunoichi 2 – 1 Fukuoka J Anclas (05:00)

 

 

Spain – Superliga

 

Collerense 1 – 2 Lagunak (19:30)

Rayo Vallecano 2 – 1 Llanos Olivenza (10:00)

Espanyol 3 – 1 Málaga (10:45)

Reocin 0 – 7 Barcelona (11:00)

Valencia 1 – 0 L’Estartit (11:15)

San Gabriel 0 – 2 Levante (11:30)

 

 

Sweden – Damallsvenskan

 

Vittsjö GIK 4 – 1 Djurgarden (13:00)

Pitea IF 3 – 0 KIF Örebro (14:00)

AIK 2 – 0 LdB FC Malmö (14:30)

Tyresö FF 1 – 2 Kristianstad DFF (15:00)

 

Women’s International Friendly

      

Tanzania 2 – 5 South Africa

 

3 Comments
  1. Women's Soccer United 8 years ago

    @Hiroshi when they will be great fixtures when those teams meet

  2. Author
    Asa 8 years ago

    Thank you Hiroshi for the updates

  3. Author
    Asa 8 years ago

    Thank you Hiroshi for match update 

Leave a reply

©2019 WOMEN'S SOCCER UNITED. All rights reserved.

Log in with your credentials

Forgot your details?