(All Matches are in British UK Time)

 

Monday 5th July

 

Estonia – Meistriliiga Women


Lootos V Tammeka (17:30)

UEFA Women’s U-17 Championship (Qualifying Round)


Denmark 9 – 0  Faroe Islands 

Wales 0 – 1  Greece 

 

Northern Ireland Women’s Premier League


Linfield V Cliftonville (19:00)

Mid-Ulster V Crusaders / Strikers (19:30)

United States – National Womens Soccer League


Portland Thorns 2 – 3 Kansas City 

Tuesday 6th August

 

Denmark – Elitedivisionen


Skovbakken V Fortuna Hjørring (18:00)

UEFA Women’s U-17 Championship (Qualifying Round)


Republic of Ireland 12 – 1 Bosnia and Herzegovina 

Russia 1 – 0  Turkey 

Belgium 3 – 0 Belarus 

Slovenia 8 – 0  Lithuania 

 

Sweden – Damallsvenskan


LdB Malmö 4 – 0 Sunnanå 

 

Wednesday 7th August

 

Womens Super League Cup (England)

Liverpool 1 – 1 Lincoln

(Lincoln win 3 – 2 on penalties)

UEFA Women’s U-17 Championship (Qualifying Round)


Denmark 2 – 2  Greece 

Faroe Islands 0 – 2  Wales 

Finland 1 – 0 Netherlands 

Slovakia 3 – 3  Ukraine 

Israel 0 – 2  Portugal 

Serbia 1 – 3 Sweden

Austria 1 – 0  Poland

Azerbaijan 2 – 0  Kazakhstan 

Scotland 0 – 4  Czech Republic 

Montenegro 0 – 4 Northern Ireland 

 

 

Finland – Naisten Liiga


Honka 1 – 0 Pallokissat 

Åland United 1 – 0 Kokkola F10 

Northern Ireland Women’s Premier League


Ballymena United V Newbridge (19:30)

Norway – Toppserien


Trondheims-Ørn 1 – 4 Stabæk 

Vålerenga 3 – 1 Medkila 

Røa 2 – 3 Klepp 

Kolbotn 1 – 0 Amazon Grimstad 

Arna-Bjørnar 1 – 0 Sandviken (17:00)

Avaldsnes V Lillestrøm (17:30)

Switzerland – Nationalliga A


Neunkirch 4 – 2 Staad 

Yverdon 2 – 1 Young Boys 

Schwyz 0 – 2 Kriens 

Grasshopper 0 – 4 Basel 

Thursday 8th August

 

Womens Super League Cup (England)


Arsenal 4 – 0 Everton 

UEFA Women’s Champions League (Qualifying Round)


SFK 2000 3 – 0 Cardiff City 

PAOK 1 – 3 Pärnu 

Spartak Subotica 10 – 0 Liepājas Metalurgs 

MTK 3 – 2 Raheny United 

NSA Sofia 0 – 2 Konak Belediyesi 

Zürich 5 – 0 Ouriense 

KÍ 1 – 1 Ekonomist 

Bobruichanka 3 – 1 Ada 

PK-35 13 – 1 Biljanini Izvori 

Apollon Limassol 2 – 0 Nové Zámky 

Olimpia Universitatea 3 – 0 Gintra-Universitetas 

Glasgow City 7 – 0  Osijek 

Twente 6 – 0 Birkirkara 

ASA Tel Aviv 6 – 0 Goliador Chişinău 

Zhytlobud-1 5 – 0 Crusaders / Strikers 

Unia Racibórz 3 – 1 Pomurje 

 

UEFA Women’s U-17 Championship (Qualifying Round)


Republic of Ireland 1 – 0 Turkey 

Bosnia and Herzegovina 0 – 1 Russia 

Belgium 5 – 0 Lithuania 

Belarus 4 – 3  Slovenia 

 

United States – National Womens Soccer League


Boston Breakers 2 – 1 Portland Thorns 

Western New York Flash 1 – 0 Seattle Reign 

Washington Spirit 1 – 0 Chicago Red Stars 

0 Comments

Leave a reply

©2020 WOMEN'S SOCCER UNITED. All rights reserved.

Log in with your credentials

Forgot your details?